"Türkiye'de Madencilik ve Diyarbakır'ın Madencilik Sektöründeki Yeri" paneli

"Türkiye'de Madencilik ve Diyarbakır'ın Madencilik Sektöründeki Yeri" paneli


Toplam Okunma Sayısı: 0

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, "Son yıllarda birçok bakanlıkça hayata geçirilen yatırımlar ve çözüm sürecinin de getirdiği sinerjiyle bölgede ekonomik ve sosyal açıdan önemli bir değişim süreci yaşandığını ifade edebiliriz" dedi.

Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) öncülüğünde, valilik, büyükşehir belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle bir otelde düzenlenen "Türkiye'de Madencilik ve Diyarbakır'ın Madencilik Sektöründeki Yeri" konulu panelin açılışında konuşan Vali Aksoy, kentin ekonomisinin 2008 ile 2012 yılları arasındaki dönemde yüzde 47 büyüdüğünü söyledi.

Aksoy, Türkiye'nin ihracatının 2002 ile 2014 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 13 arttığına işaret ederek, Diyarbakır'ın ihracatının ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 42 yükseldiğini belirtti.

- Madencilik sektöründeki ihracatta Diyarbakır'ın rolü

Diyarbakır'ın 2002 yılında 6.8 milyon dolar ihracatının 12 yılda 46 kat arttığını ifade eden Aksoy, kentte geçen yıl 313 milyon dolar ihracat yapıldığını dile getirdi.

Aksoy, Türkiye'nin madencilik sektöründe ihracatının 3.8 milyar dolar olduğunu kaydederek, "Diyarbakır bu alanda yüzde 2 paya sahip. Türkiye'de madencilik sektöründeki ihracatta Diyarbakır 2 konuda öne çıkıyor. Demir cevheri ihracatının yüzde 44.5'i, doğaltaş ihracatının ise yüzde 7'si kentten karşılanıyor" diye konuştu.

Madencilik sektöründen kentin daha fazla yararlanması için çalışmaların sürdüğüne dikkati çeken Aksoy, Diyarbakır'ın bölgesel konumu nedeniyle bir lojistik merkez olabilme vasfının gerçekleştirilebilmesi adına yerel dinamiklerle valilik koordinasyonunda bir çalışma başlattıklarını aktardı.

- Diyarbakır'da en çok kalker üretiliyor

Aksoy, 5 milyon yolcu kapasiteli uluslararası standartlarda havaalanı yolcu terminalinin eylül ayında hizmete gireceğini anlatarak, Diyarbakır'da 48'i arama 147'si de işletme olmak üzere toplam 195 maden ocağı ruhsatı bulunduğunu, şu ana kadar 108 madene işletme izni verildiği kaydetti.

Kentte 44 mermer, 20 kalker, 18 bazalt, 8 krom, 5 magma ocağı ile kamu kurumlarının ihtiyacını karşılamak üzere 21 ham madde ocağının bulunduğunu ifade eden Aksoy, 31 kum ve çakıl ocağının faal olduğunu, geçen yıl 35 maden ocağının ruhsat talebinde bulunduğunu söyledi.

"Kentte en çok üretilen madenler arasında bir milyon 827 bin ton ile kalker ilk sırada geliyor. 424 bin ton ile bazalt ikinci sırada, 422 bin ton ile mermer üçüncü sırada" diyen Aksoy, madenciliğin Diyarbakır'ın ihracatında önemli yer tuttuğunu, bunun ekonomideki payını artırmak için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

- Yeraltı kaynaklarının geliri

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da kentteki yeraltı kaynaklarının, madenlerin ve değerli taşların işlenmesinin, ekonomik refaha katkı yapacak bir şekilde yeryüzüne çıkartılmasının önemine değindi.

"Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan insanlar, bu toprakların zenginliklerinden yararlanma hakkına sahiptir. Bunun için de yerel yönetimler bu sektörün, zincirin, halkanın bir parçası olmak durumundadır" ifadelerini kullanan Kışanak, şu anda madenin aranması, işletilmesi, ruhsatlandırılması, denetlenmesi süreçlerinin hiçbirinde yerel yönetimlerin bir rolünün olmadığını, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını savundu.

Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü, güçlendiğini kaydeden Kışanak, ancak Diyarbakır'ın ülkedeki genel büyümeden, ekonomik refahtan payına düşeni alamadığını ileri sürdü.

- Çözüm süreci

Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ise çözüm sürecinin bölge için önemli olduğunu vurgulayarak, güvenlik ve istikrarın yolunun barış ve çatışmasızlığın sağlanmasından geçtiğine inandıklarını belirtti.

Bedirhanoğlu, güven ve huzurun değerinin bölgede yaşayan iş insanlarınca çok daha iyi bilindiğini kaydetti.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal da geçen yıl düzenlemeyi düşündükleri paneli Soma'da meydana gelen maden ocağı kazası nedeniyle ertelediklerini aktararak, bu panelin madencilik sektörü açısından önemli olduğunu vurguladı.

Baysal, kente yatırımcıları davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Panele İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, akademisyenler ve iş adamları katıldı.

Top